Prohlídka banky

V rámci finanční gramotnosti se vydala dne 25. 10. naše třída 8. A do Prahy poznat zákulisí banky. Nejdříve jsme navštívili nejmodernější pobočku České spořitelny na pražském hlavním nádraží. Mají zde moderní bezhotovostní stroje (vkladomaty, bankomaty a platbomaty). Vybírali jsme peníze, vkládali je a naučili jsme se měnit PIN kód na platební kartě v bankomatu. Nakonec jsme se spojili s videobankéřem, se kterým jsme si mohli povídat o hypotékách. Poté jsme se přemístili do pobočky spořitelny v Rytířské ulici. Cestou jsme se zastavili u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce, studentů, kteří se obětí svých životů v toce 1969 snažili vzbudit odpor veřejnosti vůči okupaci Československa z roku 1968.
Když jsme přišli do budovy na Rytířské, což je nejstarší budova České spořitelny z roku 1897, přivítali nás v nejhonosnějším sále, a to Mramorovém sále. Zde jsme se však nezdrželi dlouho. Další zastávkou byly pokladny. Nechyběla zastávka u bezpečnostních schránek, které měly ještě původní kování. Během prohlídky jsme se dozvídali něco o historii budovy a zjistili jsme, že banka je z 95 % v původním stavu. Byl to rozdíl, porovnat nejmodernější prostory tvořené hlavně sklem a prostory z 19. století, které byly zdobeny tradičními ozdobnými prvky, např. štukováním, sochami, obrazy, mramorem, zlatem…
Došli jsme až ke kancelářím, kde jsme byli poučeni o rizikovosti kreditní karty a také jsme se dozvěděli, co je to RPSN. Na závěr exkurzního dne jsme ještě navštívili třetí budovu České spořitelny, a to budovu na Václavském náměstí, kde jsme mohli porovnat honosné prostředí historické budovy s moderním pojetím banky 21. století.
Celí vyčerpaní jsme zakončili exkurzi občerstvením u McDonaldu a KFC. Už jsme to potřebovali.
Čekání na vlak nám zpestřili svým průchodem fanoušci Baníku Ostrava, doprovázeni kordonem ozbrojenců. Večer hrál jejich tým se Spartou, takže byli velmi natěšení a dávali to hlasitě najevo.
Do Plzně jsme se vrátili příjemně unaveni a nadšeni, že druhý den nemusíme do školy, neboť jsou prázdniny.

Ondra Felix, 8. A

Vypracovala: Mgr. Jitka Tauchenová