Sluneční soustava ze skleněné drtě

Skleněnou drť využíváme v keramice nejen na šperky a drobné předměty, ale tentokrát jsme vytvořili obří reliéf na téma Sluneční soustava. Práce začala návrhem a přípravnou kresbou ve skutečné velikosti 295 x 85 cm. Starší žáci diskutovali o tom, jak jsou planety umístěné vzhledem ke Slunci a jakou budou mít velikost a barvu. Než jsme začali pracovat s hlínou, museli jsme připravenou kresbu rozstříhat na 60 malých kousků, aby se nám potom jednotlivé díly, vyrobené z hlíny, vešly do pece. Po prvním výpalu na 800º C jsme tu měli puzzle, které bylo nutno složit a vyplnit skleněnou drtí. Nejzábavnější je práce se skleněnou drtí. Míchat a sypat barevná sklíčka na keramiku všechny děti baví. Díly putovaly opět do pece na druhý výpal - 1130º C. Sestavit celý reliéf byl celkem oříšek. Připadl na deváťáky. Jednotlivé díly jsme si sice ze spodní strany očíslovali, ale podle obrázku nám čísla nějak nesouhlasila. Neváhali jsme zůstat v dílně i po vyučování, abychom viděli konečný výsledek.
Všichni si zaslouží velkou pochvalu, splnily úkol na výbornou. Ke Sluneční soustavě však patří ještě jedno dílo – skupina lidí, kteří pozorují vesmír dalekohledy. Tady nám pomohli ti nejmenší – žáci z prvního stupně. Navrhli všechny postavy. Ty jsme potom v keramické dílně vyrobili z hlíny a nalepili na modrou podkladovou desku.
Všem dětem, které se na výrobě obou prací podílely, patří velké poděkování. Jejich díla můžete vidět, sotva vejdete do školy.

Zpracovala Jana Tomanová

RED IZO: 102228418