3. místo FIRST LEGO LEAGUE

Žáci naší školy se umístili ve velké konkurenci domů dětí a mládeže, středních škol a gymnázií na 3. místě v republikovém kole celosvětové roboticky zaměřené soutěže, které se konalo v sobotu 3. 12. v Karlínském Spektru Praha. Náš tým tvořilo celkem 13 žáků 2. stupně. Za skvělou reprezentaci děkujeme Davidu Krásnému (9. B), Františku Prokopovi (9. A), Patriku Vácalovi (9. B), Tomáši Kopalovi (9. A), Tereze Žatkovičové (9. B), Karolíně Koutové (9. B), Sandře Marešové (9. A), Oliveru Kůsovi (7. A), Janu Peškovi (7. A), Vilému Hrnčířovi (6. C), Petru Bočanovi (6. C), Davidu Sedláčkovi (6. C) a Josefu Karlíkovi (6. C).

FIRST LEGO League je roboticky a přírodovědně zaměřená celosvětová soutěž pro děti od 10 do 16 let. Vznikla v roce 1998 v USA s cílem vytvořit roboticky zaměřenou soutěž přitažlivou pro teenagery. Hlavním cílem soutěže FIRST LEGO League je zpřístupnit a zatraktivnit dětem svět vědy a techniky, umožnit jim prožít radost z poznání a řešení problémů, z programování. Cílovou skupinou soutěže jsou žáci a studenti základních a středních škol do 16 let, kteří jsou účastí v soutěži motivováni k zájmu o technické obory a výzkum. Celkovým vítězem, šampionem FIRST LEGO League, se stává tým s nejvyšším součtem bodů ze čtyř disciplín.
Tématem FIRST LEGO League 2016 je  "Zvířecí spojenci". Soutěž jsme zahájili skvělým výkonem v robotgame, který nám zaručil postup do osmifinále. Celkově jsme v této části obsadili dělené 4 místo. Dobře se nám také dařilo v designu robota, kde jsme získali také 4. místo. Následovala prezentace výzkumného úkolu, který si připravila Karolína Koutová za pomoci Terezy Žatkovičové. Zabývali jsme se ochranou včel samotářek a skvělá prezentace nám stačila na 3. místo v této kategorii. Poslední částí byla týmová spolupráce, kde jsme získali opět třetí místo.
Před vyhlášením výsledků nám zbyl čas i na krátkou procházku Prahou. Viděli jsme Památník národního osvobození na Vítkově a tank před Muzeem odboje a armády ČR.
Po sečtení všech bodů ze všech částí se náš tým „Plecháči“ umístil s počtem 151 bodů na 3. místě celkového pořadí. Lepší byly pouze DDM z Hradce Králové a Prahy. Postup do evropského finále, které se koná v maďarském Debrecinu nám bohužel o 21 bodů unikl.
Soutěž obsahuje následující 4 disciplíny:
Robotgame
Příprava na první kolo soutěže trvá osm týdnů. Během této doby každý tým postaví ze stavebnice LEGO MindStorms svého robota, ovládaného mikropočítačem EV3, a naprogramuje jej tak, aby byl robot schopen samostatně splnit za 150 sekund co největší počet úkolů připravených na hracím plátně. Tyto úkoly i plátno jsou celosvětově jednotné, jednotná jsou samozřejmě také přesná pravidla, co robot smí a nesmí udělat. Tým má celkem tři pokusy na co nejlepší skóre v této části.
Prezentace výzkumného úkolu
V rámci tématu daného ročníku si každý tým musí zvolit problém, prozkoumat jej a navrhnout jeho inovativní vylepšení nebo nové řešení. O výsledcích své práce pak děti porotu na soutěži informují během pětiminutové kreativní prezentace.  Po ukončení prezentace kladou porotci členům týmu doplňující otázky, aby zjistili, jak děti dané problematice rozumí a jakými způsoby postupovaly.
Týmová spolupráce
V této disciplíně hodnotí soutěžní tým psychologové, kteří posuzují úroveň spolupráce a kooperace v týmu. Je to velmi důležitá součást řešení každého problému, aby se děti dokázaly domluvit, vyslechnout se navzájem, nalézt nejvhodnější řešení. Na tuto disciplínu se v podstatě nedá připravit, porotci v ní odhalí skutečnou úroveň týmových kvalit.
Design robota
V této disciplíně musí děti vysvětlit porotcům, jak postavily a naprogramovaly robota. Porota hodnotí inovativní řešení a technické nápady, kvalitu programů, robustnost a spolehlivost robota. Je to náročná disciplína a v mezinárodních kolech probíhá samozřejmě v angličtině, což není jednoduché ani pro mnohé dospělé. Děti to však musí zvládnout samy, kouč jim nesmí pomáhat, ani do diskuse s porotou zasahovat.

Vypracoval: Mgr. Stanislav Hefler

RED IZO: 102228418