5. a 6. místo v celorepublikové soutěži Robosoutěž 2017

V pátek 28. dubna 2017 se na FEL ČVUT uskutečnilo celorepublikové klání družstev žáků ZŠ a víceletých gymnázií. Naši školu reprezentovala družstva Brutální drtiči (6.C) ve složení: Josef K., Petr B. a Vilém H.  s robotem Fandou a Pusíci (9.B) ve složení Tereza Ž., Patrik V.David K. s robotem Skauterezkou. V čele výpravy stáli Mgr. Stanislav Hefler a Mgr. Kateřina Šmausová, vedoucí robotického kroužku.

Cílem úlohy bylo sestavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně bez jakékoliv další pomoci (ovládání robota pomocí hlasu, bluetooth či jiných komunikačních kanálů nebylo dovoleno) sebral z vyznačených "skladů" na hracím hřišti co nejvíce barevných míčků a umístil (vystřelil) je do cílových oblastí "terče" s různým bodovým ohodnocením. Pro snazší orientaci na hracím hřišti měl robot k dispozici naváděcí černé čáry [převzato ze stránek robosoutěže].

Úloha to byla velice těžká, takže už účast v soutěži byla malým vítězstvím. Z 64 zaregistrovaných družstev 3 nepřijela, nepodařilo se jim funkčního robota postavit. Na začátku byla 2. kvalifikační kola, ze kterých postoupí 32 nejlepších týmů do vyřazovacího pavouka.

Po 1. kole soutěže bylo jasné, že do pavouka postoupí každý robot, který do terče dopraví alespoň jeden míček. Našim týmům se dařilo hned v 1. kole (Pusíci získali 9 bodů a Brutální drtiči 4) a tak jsme druhé kolo kvalifikace využili pro testování úprav na robotech a programu.  Organizátoři nakonec otevřeli 3. kolo kvalifikace, aby se do pavouka dostalo alespoň 16 týmů. Nakonec do vyřazovací části postoupilo 18 týmů. Brutální drtiči získali v kvalifikaci 10. místo a Pusíci 6. místo. Mezi jednotlivými koly týmy horečně ladily programy a upravovaly konstrukce robotů. Díky umístění do 10. místa postoupily naše týmy rovnou do osmifinále.

V osmifinále jsme se těšili na dva souboje. Jako první se o postup mezi osm nejlepších poprali Pusíci s týmem Karel 105, kde nezaváhali a se ziskem 36 bodů postoupili. Hned v dalším souboji se představili Brutální drtiči a následovali tým devátáků do čtvrtfinále.

Čtvrtfinále nabídlo neskutečně vyrovnané souboje. Pusíci bohužel získali o 2 body méně než tým Beta a Brutální drtiči byli překonáni o 3 body. Bohužel ani jeden tým nepostoupil mezi 4 nejlepší týmy. Díky výborným výsledkům v předchozích kolech jsme nakonec získali 5. (Pusíci) a 6. místo (Brutální drtiči).

Celkově naši první účast na této soutěži hodnotíme jako velice úspěšnou. Nabrali jsme spoustu zkušeností a již nyní se těšíme na další ročník této soutěže.

Na konci článku naleznete tři videa, v prvním jsou souboje Brutálních drtičů, v druhém souboje Pusíků a třetí je oficiálním videem robosoutěže. Za fotografie a videa děkujeme paní Daně Hilské z gymnázia Jana Palacha v Mělníku.

Vypracovali: Mgr. Stanislav Hefler a Mgr. Kateřina Šmausová

RED IZO: 102228418