Leden 2024

Po vánočních svátcích byla zahájena další etapa - Austrálie.
Díky prezentaci byli účastníci seznámeni s historií Austrálie a původními obyvateli Aboriginci, dále byl představen hudební dechový nástroj didgeridoo, základní údaje o kontinentu a také se seznámili s faunou a florou Austrálie. Účastníci se dozvěděli, co znamená slovo endemit a i některá endemická zvířata jsme si představili. Měli také možnost porovnat rozdíl mezi vejcem emu a vejcem pštrosa afrického, mohli si sáhnout na kůže klokana a také se podívat na zbraň domorodců bumerang. Účastnici byli do této prezentace aktivně zapojeni a pokud správně odpověděli na danou otázku, získali tak obrázek zvířecího endemitu.
Hádání tajemných atributů nebylo úplně snadné. Nicméně, účastníci se seznámili s vánočním stromem, s vombatem a s monolitem Uluru.
První akcí byl „Australský kvíz“. Úkolem bylo vyluštit anagramy, doplnit tajenku a dle souřadnic určit místa Austrálie na slepé mapě. Za splněné úkoly byla oddělení doručena zapečetěná obálka s hodnocením.
Druhá akce byla sportovní a jednalo se o „Australskou stezku“, na které byla připravena stanoviště a účastníci měli plnit různé sportovní disciplíny.
Poslední akce byla výtvarná. Účastníci byli seznámeni s tečkovací technikou, kterou se hojně zdobí australští domorodci, a právě touto technikou měli nazdobit bumerang vyrobený z papírového kartonu. Následně proběhla soutěž o nejhezčí bumerang a nejdelší hod bumerangem do dálky.
Nechyběla ani 4. sloka naší hymny o Austrálii, kterou jsme se všichni naučili.

Jitka Filipčíková