Návštěva Plzeňského podzemí a kostela sv. Bartoloměje

Návštěva Plzeňské věže a podzemí

V pátek 25.září jsme měli naplánovanou prohlídku podzemí a výstup na Plzeňskou věž.
Ráno jsme měli v 8.00 sraz u školy a trolejbusem jsme dojeli k Pivovarské bráně,kde jsme si prohlédli výzdobu.
Poté jsme došli na most u pivovaru a počítali jsme dopravní prostředky.Odtud jsme přešli do podzemí,kde nám
povídali o pravěku.Po prohlídce jsme vyrazili na Plzeňskou věž.Abychom vystoupili na Plzeňskou věž,museli jsme zdolat 301 schodů.Nahoře si nás paní učitelka vyfotografovala a prohlédli jsme si Plzeň hezky ze shora.

                                                                                                           Flígr Matěj 3.A

 

Plzeňské podzemí a věž
 
Dne 25.9. jsme šli do Plzeňského podzemí, kde nás paní průvodkyně provedla různými chodbami.
Nejdříve jme šli do skladu ledu z Boleváku. Tam jsme si nasadili helmy, protože v podzemí jsou nízké stropy.
Potom jsme sešli asi 2 metry dolů, kde jsme se od paní průvodkyně dozvěděli něco o podzemí.
Dále jsme šli přes různé odpadní šachty, které byly zakryty mřížemi.
Potom jsme šli dál a viděli jsme asi 20 studen a několik odpadních šachet.
Pak jsme šli na plzeňskou věž (kostel svatého Bartoloměje).
Zjistili jsme, že Plzeňská věž má 301 schodů, je vysoká 102,26  metrů a za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Šumavu.

 

Jan Kdolský
Plzeňská věž
Plzeňská věž je součástí Katedrály sv. Bartoloměje.
Na Plzeňské věži jsme byli dne 25.9. Zaujalo mne , že na vrchol Plzeňské věže vede 301 schodů. V Plzeňské věži se nachází 3 zvony se jmény: Jan, Marie a Hroznata.
Plzeňská věž měří 102,60 metrů, a tudíž je nejvyšší věží v Čechách. Zjistila jsem, že z Plzeňské věže je vidět za hezkého počasí až na Šumavu. Plzeňská věž byla založena přibližně po roce 1295. Patronem věže byl původně český král Jindřich Korutanský. 6.2.1835 došlo po úderu bleskem k požáru severní věže. Přesné datum začátku stavby nelze dohledat, nejstarší dochovaná zmínka pochází z roku 1307. Věž jsem už před 2 lety navštívila s rodiči.
                              
 
 Vypracovala: Lucie Šedivcová      
 
 
 
 
Podzemí
Dne 25. 9. jsme byli v podzemí. Museli jsme nosit helmy. Dozvěděli jsme se spoustu informací. Plzeň byla obklopena hradbami. Každý dům měl svoji studnu a vedle studny byla vykopaná díra, do které házeli odpad. V podzemí jsme viděli staré džbány, nádobí a koňskou lebku. Měli místnost jako mrazák, do které dávali jídlo a jednou za zimu tam házeli led. Skladovali tam i pivo. To podzemí dělali 400 let. Hrabali ho malým nářadím. Moc se mi to líbilo.
Matěj Šmíd
 
 
Vycházka do podzemí
25.září jsme navštívili plzeňské podzemí.V podzemí jsme dostali helmy, aby nám nic nespadlo na hlavu.Dozvěděli jsme se, že když se podzemí opravovalo, našli tam lidé lebku koně. Také v podzemí našli kouli z katapultu. Tato koule vážila 200 kg. Viděli jsme zde 14 studen. Podzemní chodby dříve vedly do domů, dnes jsou vchody zazděny. Cesty v podzemí měří 14 km. Viděli jsme tam mapu celé Plzně, kde jsme si ukazovali plzeňské památky. Výlet se mi moc líbil.☺☺☺
Veronika Semlerová, 3.A
Ve škole se učíme o našem městě Plzni. Po prohlídce města mně zaujala naše Plzeňská věž a katedrála sv. Bartoloměje. Plzeňská věž je nejvyšší kostelní věž v Čechách. Byla postavena ve 13 století v roce 1292, má 301 schodů a výška je 102metrů.Plzeňská věž měla dvě věže, ale po úderu blesku jedna shořela, tak zůstala jen jedna.
V katedrále svatého Bartoloměje je socha Madona ze 14 století, kde jsme se byli podívat. Před kostelem jsou také zlatí andílci, na které jsme si sáhli pro štěstí. Na náměstí je Morový sloup, který lidé postavili na ukončení morové epidemie. Na vrcholu Morového sloupu je socha Madony.
 Daniel Kosnar

    

 

 

 

 

 

 

 

28. základní škola Plzeň na mapě

Adresa školy

28. základní škola Plzeň, příspěvková organizace
Rodinná 39, 312 00 Plzeň
GPS: 49.7449322N, 13.4109242E

tel: (+420) 378 028 888
fax: 378028860
e-mail: skola@zs28.plzen-edu.cz
ID datové schránky: fk9mwc4
IČ: 70880026
Komerční banka Plzeň-město č. ú.  50133311/0100