Výukový program "Vznik plzeňského znaku"

Pověst o plzeňském znaku
2.října jsme byli na pořadu v Polanově síni, který vyprávěl o plzeňském znaku. Herec pan Kubišta nám vysvětlil, jak vznikl plzeňský znak. Jak se dostal velbloud do znaku? Plzeňané sebrali velblouda husitům, kteří obléhali město. Po ztrátě velblouda husité boj vzdali. Od té doby má Plzeň ve znaku dvouhrbého velblouda v zeleném poli. Ve znaku se objevuje také bílá chrtice v červeném poli. Ve žlutém poli vidíme rytíře s polovinou černé orlice. Vlevo nahoře jsou dva zlaté klíče v bílém poli. Uprostřed znaku stojí Václav II. před městskou branou, nad ním stojí anděl, který drží dva prapory. Na tomto pořadu jsem se hodně dozvěděla.
Veronika Semlerová, 3.A

Plzeňský znak
Herci nám zahráli různé příběhy o Plzni.
Hráli O nepoctivém měšťanovi - sládkovi. Dozvěděli jsme se, že dříve se kvalita piva kontrolovala tím, že člověk pověřený králem přijel, pivo mu bylo nalito na židli, na tu si sedl v kožených kalhotách a měřil předem vyměřený čas, pokud se po uplynutí tohoto času lehce přilepil, bylo pivo v pořádku, pokud se nepřilepil, bylo pivo určeno jako nekvalitní a jeho prodej zakázán.
Další příběhy byly o historii získávání jednotlivých polí v Plzeňském znaku.
Jako první Plzeň získala chrtici za věrnost katolické církvi a českému králi - stříbrná chrtice se zlatým obojkem, chystající se ke skoku na červeném poli
Zlatý dvouhrbý velbloud v zeleném poli měl připomínat jejich činy při neúspěšném obležení západočeské metropole husity. Velblouda Plzeň získala při husitských bitvách, kdy při obléhání Plzně roku 1433 po 11ti měsících obléhání několika tisíci husitů udělali měšťané velký výpad do zad stahujícího se vojska, při vzniklém zmatku se jim podařilo přepadnout skladiště a ukořistit dvouhrbého velblouda, kterého husité dostali jako dar polského krále za pomoc při bojích proti německým rytířům. Plzeňané věřili, že velbloud jim přinese štěstí. Zanedlouho husité od Plzně husité odtáhli na velkou bitvu u Lipan.
                                                                                                                         Zpracoval: Jan Kabrna