Cesta do pravěku

Dne 11. 2. 2014 jsme se v Západočeském muzeu vypravili do pravěku. Nejprve jsme se dozvěděli, že nyní žijeme v době meziledové a moderní a že se pravěk dělil na dobu kamennou, bronzovou a železnou. Ve skupinách jsme vyplňovali pracovní listy, informace jsme si sami hledali během prohlížení výstavy. Viděli jsme tam spoustu archeologických nálezů, např. keramické nádoby, různé nástroje, kostru pračlověka. Nejčastějším archeologickým nálezem jsou prý úlomky keramických výrobků. Pračlověk byl mnohem menší než my a žil ve skupinách. Krátce žil v jeskyních a potom už si stavěl domy z hlíny, dřeva, slámy nebo proutí. Nejprve se živil lovem a sběrem a poté se z něj stal zemědělec. Šaty si vyráběl z rostlin, např. kopřiv, lnu, konopí nebo z vlny od ovce či kozy. Viděli jsme i repliku tkalcovského stavu. Překvapilo mě, že kameny postavené do kruhu jako ohniště, byly v pravěku pohřebiště. Tehdy věřili v posmrtný život a k mrtvému dávali jídlo, pití a jeho oblíbené věci. Nakonec jsme si vyzkoušeli umlít mouku pomocí zrnotěrky a keltského kamenného mlýnku, kterému se říkalo žernov. Zrnotěrkou se mouka na jedno jídlo mlela 10 hodin a pomocí kamenného mlýnku jen 1 hodinu. Mouku jsme si odnesli do školy, kde si z ní upečeme placičky. Jsem moc zvědavá, jak nám zachutná písek z pískovcových nástrojů, který se prý nedařilo oddělit.

Kristýna Šolcová, 4. A

Dne 11. února jsme navštívili výstavu o pravěku v Západočeském muzeu. Výstava mapovala celé období doby kamenné, bronzové a železné. Vystavené nálezy nám ukázali život v těchto dobách na území našeho kraje. Mohli jsme vidět sošky z doby kamenné. Z doby bronzové pocházelo mnoho vystavených šperků. Z tohoto období také byl bronzový štít. Dále na výstavě bylo mnoho zlatých předmětů z keltských mohyl. Výstava je doplněná rekonstrukcemi. Na výstavě je také model staré pece. Mohli jsme si vyzkoušet drcení obilí kamennými drtidly. Expozice se mi velmi líbila a ráda bych jí s tátou znovu navštívila.

Anna Skalská IV. A

V úterý 11. února jsme se školou šli do Západočeského muzea. Celým programem nás provázela mladá archeoložka. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Mimo jiné, jak žili v době kamenné, a že už uměli vyrobit i mlýnky na mletí mouky. Při mletí mouky se tam ale dostávala zrníčka písku a lidé si o ně obrušovali zuby. To bylo vidět na nalezených pozůstatcích. My sami jsme si mohli umlít mouku na třech mlýncích. Dále jsme se dozvěděli, že si v době bronzové vyráběli štíty na ochranu. V době železné uměli vyrobit spony na oblečení. V muzeu jsme viděli několik sošek, džbánů a štítů, které našli archeologové v zemi. Na závěr jsme ve dvojicích vyplňovali pracovní listy. Odpovědi na úkoly jsme hledali po celém muzeu. Nejvíc práce nám dalo najít název malé sošky. Návštěvu bych doporučil i ostatním, protože byla velmi poučná.
Tadeáš Bíman IV. A
Dne 11. února jsme se se třídou vypravili do Západočeského muzea. Začali jsme povídáním o práci archeologa. Pak jsme se dozvěděli o tom, jak žili lidé v pravěku a co všechno uměli. Zjistil jsem, že dokázali vyrobit meče, štíty, sekery, látku, mouku a spoustu dalších důležitých věcí. Potom jsme dostali do skupin pexeso, skládali jsme ho a podle obrázku jsme měli zjistit, kdy a kde byly předměty vyrobené. Nakonec jsme ve dvojicích vyplňovali pracovní list. Program se mi moc líbil a byl poučný.
Ondřej Felix IV. A
 Dne 11. února 2014 jsme navštívili Západočeské muzeum. Měli jsme program, kde jsme si nejdříve povídali o částech pravěku, co je doba kamenná, bronzová, železná. Poté jsme si podívali, co je to archeologie, že se zabývá hledáním a zkoumáním vykopávek. Také jsme si vyzkoušeli, jak naši předkové v pravěku mleli mouku. Dozvěděl jsem se, že si vyráběli šperky, meče, oštěpy a jak chytali mamuty. Docela mě to bavilo a moc se mi to líbilo.

Martin Lindner IV. A