Když zvířata jednají jako lidé - bajky

V úterý 22. dubna jsme navštívili knihovnu v Centrumu. V knihovně jsme si povídali o bajkách. Na začátku jsme si povídali o známých „bajkařích“ jako například Ezopovi. Potom jsme se rozdělili do skupin. Každá skupina předváděla živý obraz bajky, kterou dostala. V závěru jsme dostali volnou chvíli, abychom si přečetli v dětském oddělení knížky. Den se mi moc líbil.

Sandra Volínová, 4. B

V úterý 22. dubna jsme šli do knihovny v Centrumu na pořad o bajkách. Nejprve jsme se seznámili se spisovateli, kteří psali bajky. Potom jsme předváděli bajky ve skupinách formou živých obrazů. Naše skupina předváděla bajku Lev a myš. Nakonec jsme si mohli vybrat knihu nebo časopis, kterou jsme si mohli přečíst.
                                   Lukáš Páník, 4. B

V pondělí 28. 4. 2014 jsme se vydali do knihovny Doubravka na besedu „Když zvířata jednají jako lidé“. Nejprve jsme si připomněli, že bajka je příběh o zvířatech nebo rostlinách chovajících se jako lidé. Je to krátké vyprávění psané prózou nebo ve verších, které kritizuje špatné lidské vlastnosti a obvykle končí nějakým ponaučením. Za nejstaršího a nejznámějšího autora bajek je považován Ezop, který byl prý ošklivý, hrbatý, ale velmi moudrý. Paní knihovnice nám vyprávěla legendu o jeho propuštění z otroctví, kdy pomohl svému pánovi vymyslet, jak nepřijít o majetek, když se vsadil, že vypije moře. Také jsme si představili knihu staroindických bajek od Ivana Olbrachta „O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách“, kterou napsal během 2. světové války. Potom jsme se rozdělili do skupin. Každá skupina si přečetla svoji bajku, našla v ní hlavní myšlenku, kterou znázornila živým obrazem. Potom jeden ze skupiny bajku přečetl ostatním. Naše skupina dostala bajku „Havran a lišák“, kterou napsal francouzský autor Jean de La Fontaine. Jiná skupina četla bajku od ruského spisovatele I. A. Krylova nebo od našich autorů J. Žáčka a P. Šruta. Nejvíce se mi líbila Žáčkova bajka „O kohoutkovi a slepičce“.
  Týnka Šolcová, 4. A

Dne 28. 4. 20114 jsme byli na pořadu o bajkách v knihovně města Plzně na Doubravce. Paní knihovnice nám vyprávěla o autorech bajek a o bajkách. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin. Každá skupina dostala lísteček s bajkou, kterou měla vyjádřit živým obrazem. Naše skupina předvedla bajku Lev a liška. Nejvíce se mi líbila bajka Lev a myš. A co je to vlastně bajka? Je to krátké alegorické vyprávění ve verších nebo v próze. Nejčastěji v ní vystupují zvířata a rostliny s lidskými vlastnostmi. Z bajky máme vždy užitečné poučení. Nevýznamnějším spisovatelem bajek je Ezop, jeho nejznámější bajky jsou Lev a myš, Liška a vrána, Pyšné lampě. Ponaučení z bajky Lev a myš je: I slabší může pomoci silnějšímu.
Šimon Mora IV. A

Dne 28. dubna jsme se třídou šli do knihovny města Plzně na Doubravce. Uvítala nás tam mladá paní. Ta nám povídala o bajkách a o tom, kdo je napsal. Například Ezop a Pavel Šrut. Měli jsme se rozdělit do skupin a vylosovat si úryvek z bajky. Následují úkol byl, že jsme si měli úryvek z bajky přečíst a předvést živý obraz. Ostatní museli uhodnout, co kdo předvádí. Nakonec jsme si mohli bajky a ostatní knihy přečíst a vypůjčit. Pořad o bajkách se mi moc líbil a přinesl mi různá ponaučení, třeba že i ten nejmenší tvor má na světě svůj význam.

Markéta Štěrbová 4. A

Mgr. Jiřina Divišová, Mgr. Daniela Trojovská