Poznáváme stavební styly v centru Plzně

 

V pátek 23. 5. 2014 jsme se vydali s paní učitelkou D. Trojovskou a třemi průvodci do centra Plzně zkoumat hlavní rozdíly mezi gotikou, renesancí a barokem. Postupně jsme navštívili gotickou katedrálu sv. Bartoloměje, renesanční radnici, barokní kostel sv. Anny a gotický, barokně upravený Františkánský klášter. Prohlídku jsme zakončili u moderních plzeňských kašen představujících anděla, velblouda a chrtici z plzeňského znaku. Po celou dobu jsme ve skupinách zkoumali budovy a potom vypracovávali úkoly v pracovních listech. U katedrály sv. Bartoloměje jsme hledali opěrné sloupy, lomený oblouk, vyobrazeného sv. Vojtěcha, ukazovali si portál a dokreslovali druhou věž katedrály. Také jsme si vyprávěli pověst o andělíčku pro štěstí, který má plnit nejtajnější přání, protože si na něj sáhl kat, když se zvedal po modlitbě. Získal jméno Ošahánek nebo také Vošáhlo. Do katedrály jsme vstupovali jako had se zavázanýma očima, a tak jsem nejprve vnímala jen vůni kadidla. Na radnici jsme zkoumali sgrafita českých panovníků (Václava II., Jana Lucemburského a Rudolfa II.) a městského znaku. Měli jsme najít, co drží v ruce anděl – byl to plzeňský znak. Ukazovali jsme si mřížky na oknech, kterým se říká „včelí dílo“. Také jsem se dozvěděla, že radnice byla postavena v r. 1558 (MDLVIII) a zrekonstruována v r. 1910. Letopočet arabskými i římskými číslicemi jsme vyrývali špejlí do černé destičky. Na kostele sv. Anny jsme si ukazovali spirálové výzdoby, tzv. voluty a na Františkánském klášteře zase výklenky ve zdi, tzv. niky se sochami světců a gotickou křížovou klenbu. V kostele jsme předváděli scénku z doby před ukřižováním Ježíše. U každé budovy jsme hledali zlatou obálku s rozstřihanými kousky obrázku, z kterých jsme potom společně sestavili plzeňský znak. Nakonec jsme si vyhodnotili pracovní listy a odnesli sladké odměny.
                                                                                                          Týnka Šolcová IV. A
 
 
V pátek 23. května jsme se vydali na procházku centrem Plzně. Procházka se týkala typů staveb ve středověku a raném novověku. Nejdříve jsme si povídali o chrámu sv. Bartoloměje, který je gotický. Potom o renesanční radnici a nakonec jsme se seznámili se stylem baroko. Jako příklad jsme si ukázali kostel svaté Anny. Moc se mi procházka líbila a hodně jsem se dozvěděl.
                                                                                   Martin Lindner IV. A
 
 
V pátek 23. 5. 2014 se 4. A vydala na architektonickou procházku po Plzni. Sraz byl u chrámu sv. Bartoloměje. Tam jsme se rozdělili do čtyř hutí, ve kterých jsme pracovali po celou dobu. Naším úkolem bylo vyplňovat listy s otázkami. Nejdříve jsme si povídali o Plzeňské věži a dozvěděli jsme se o ní, že je postavená gotickým slohem, radnice renesančním slohem a chrám sv. Anny slohem baroko. Pak jsme předváděli scénky o Ježíšovi. Nakonec jsme se dozvěděli, co představují kašny. Po sečtení bodů za splněné úkoly jsme zjistili, že se naše huť umístila až na 4. místě s 20 body.
 
Tadeáš Bíman IV. A
  
  
  
Mgr. Daniela Trojovská
28. základní škola Plzeň na mapě

Adresa školy

28. základní škola Plzeň, příspěvková organizace
Rodinná 39, 312 00 Plzeň
GPS: 49.7449322N, 13.4109242E

tel: (+420) 378 028 888
fax: 378028860
e-mail: skola@zs28.plzen-edu.cz
ID datové schránky: fk9mwc4
IČ: 70880026
Komerční banka Plzeň-město č. ú.  50133311/0100