Jak se slaví Vánoce v EU? Beseda pro 5. třídy pořádaná EUROSKOPEM

Jak se slaví Vánoce v EU
Jak probíhají Vánoce u nás všichni víme, ale jak se slaví Vánoce ve světě, ví málokdo. Proto jsme se rozhodli, že se vám pokusíme přiblížit některé vánoční zvyky v jiných krajích. Pomohla nám v tom i beseda „Jak se slaví Vánoce v EU?“ pořádaná EUROSKOPEM. A jak se tedy slaví v EU?Francouzi jedí jako předkrm vánoční večeře ústřice a bílé klobásy. Hlavním chodem jsou hlemýždi, rybí polévka a pečený krocan s nádivkou. Jako dezert je typická vánoční roláda - poleno. Dárky přináší Pere Noël (otec Vánoc). Každá rodina má samozřejmě doma vánoční stromeček. Španělské děti dostávají dárky i na tři krále. Mikuláš jim naděluje dárečky do dřeváků. Na štedrý den přichází Papa Noel (otec Vánoc). V Německu děti stejně jako u nás prvního prosince dostávají adventní kalendáře, aby si zkrátily čekání na ježíška mlsáním. 24. prosince přináší dárky Der Weihnachtsmann (vánoční muž). Jako tradiční vánoční jídlo se podává kapr nebo husa.Ve Finsku lidé věří, že Santa Claus žije v severní části Finska, která se jmenuje Korvatunturi. Finové jako my prožívají vánoční generální úklid. Na Štědrý den ráno se jí rýžová kaše a pije švestkový džus. Často se také na Štědrý den chodí na hřbitov zapálit svíčku svým drahým zesnulým. Před návštěvou Santy se většinou jde rodina ještě na chvíli „ohřát“ do sauny.V Anglii 24. prosince večer děti věší punčochy na krbovou římsu. Druhý den ráno je samozřejmě najdou plné dárků od Santy Clause. Hlavním dnem Vánoc je pro Anličany 25. prosinec, kdy jedí pečeného krocana s kaštanovou nádivkou a brambory. Jako dezert mají vánoční puding zcela odlišný od našeho sladkého pudingu.
Vánoce se slaví různě, ale hlavní princip (láska, pohoda a klid) je snad zachována všude! Snad tomu nebude jinak i u vás doma!
Zapsali žáci 5. A, B